Kvr Lszl honlapja
     
Men
     
Trpe Cochin
     
Tenyszti Linkek
     
Hasznos Linkek
     
Dszbaromfiakrl
Dszbaromfiakrl : Baromfi betegsgek

Baromfi betegsgek

  2010.03.07. 19:59


                 Bartriumok ltal okozott betegsgek

  

 

Kokcidizis
Jelensg/Tnet: Tompasg, tvgytalansg, vres blsr, nvekedsben visszamarads, blgyullads.
Ok: Prs, meleg klma, llatvsrls, verebekkel, idegen llomnybl szrmaz trgyval trtn terjeszts (szennyezett tenysztojsok is terjesztik, ezek azonban elpusztulnak a keltetgpben.

Kezels/Megelzs: Kokcidiosztatikumok a takarmnyban, megbetegeds esetn: kokcidium ellenes szer az ivvzben vagy a takarmnyban, a parazitk rezisztencija esetn alomcsere, az l hmrsklet s a pratartalom cskkentse szellztetssel, lass tlls kokcidiosztatikum- mentes tojtpra.

 

 

Aspergillosis
Jelensg/Tnet: Lgszomj, gyengesg jelei, hasmens, cskken ellenll kpessg
Ok: Az istll levegjben, rgi takarmnyban, penszes alomban lv penszgombk idzik el

Kezels/Megelzs: A megbetegedett llatok elklntse, friss, szraz takarmny etetse, az l gyakoribb s alaposabb takartsa

 

 

Gyulladsok- bl, kloka, petevezet, hashrtya
Jelensg/Tnet: Tarts teljestmnycskkens, hirtelen elhullsok.
Ok: Magas csratartalom a takarmnyban, vagy az alomban, szennyezett tojfszkek.

Kezels/Megelzs: Jobb lhiginia, a takarmny rvid ideig trtn trolsa, lferttlents, antibiotikumos kezels, vitaminok, svnyi anyagok.

 

 

Baromfintha
Jelensg/Tnet: Neheztett lgzs, duzzadt arcbr, gennyes orrfolys, tompultsg, teljestmny cskkens.
Ok: Krokoz: Haemophilus, Mikoplazmk, E. coli csrk

Kezels/Megelzs: A beteg llatok elklntse, specilis antibiotikumok s szulfonamidok, az elzrt orrjratok kitiszttsa s kamillatea itatsa.

 
 
Szalmonellzis 

Jelensg/Tnet: Betegsgre val hajlam az els letnapokon, tompultsg, tvgytalansg, lg szrnyak, hg blsr- szrksfehr szn, ragacsos vgbltjk.

Ok: Szalmonella pullorum s ms Salmonella fajok, vadmadarak s rgcslk terjesztik, tenysztojssal s igen fiatal llatokkal is behurcolhat, Salmonella enteritidis a tojllomnyokban.

Kezels/Megelzs: Megelz blsrvizsglat, javul higinia, kezels: antibiotikumok, szlproknl: vrvizsglat (gyors agglutincis teszt), Salmonella enteritidis elleni olts.

 

 

Baromfituberkulzis
Jelensg/Tnet: Slyvesztesg, cskken tojstermels, spadt fejfggelkek, az egyes llatok lass sorvadsa vagy hirtelen elhulls mjrepeds miatt.
Ok: Tuberkulzis- baktriumok (kifutn 3 vig is letben maradnak)

Kezels/Megelzs: Hrom vig kerljk a kifut hasznlatt, ers megbetegeds esetn- a teljes llomny leselejtezse s lferttlents, gygyts nem lehetsges.

 

 

Baromfikolera vagy baromfipestis
Jelensg/Tnet: Tompa kinzet, ers hasmens, duzzadt toroklebenyek.
Ok: Pasteurella baktriumok, kis rgcslk vagy macskk hurcoljk be, az lban trgyaporral terjed.

Kezels/Megelzs: Antibiotikumok vagy szulfonamidok, vgsi tilalom!

 

 

 

                                             Vrusos betegsgek

 

 
Marek-betegsg
Jelensg/Tnet: Bnulsi jelensgek, hajltott lbak, lg szrnyak, grcss lbujjak, mozgskptelensg, pupillaferdls s elsznezds, daganatok, egyenslyzavarok, hasmens, lesovnyods .
Ok: Tyk-herpeszvrus, a brhm porban fordul el, mr csibekorban fertz.

Kezels/Megelzs: Naposcsibk oltsa. Gygyts: nem lehetsges, a beteg s gyans llatok eltvoltsa, alapos ferttlents.

 

 

Leukzis
Jelensg/Tnet: Slyvesztesg, feltn spadtsg, megnagyobbodott mj az elhullott llatoknl (szrke s fehr lerakdsok), csomszer kpletek a blen, feltnen kevs vr vgskor.
Ok: Onco-vrus (ids tykoknl ltalnosan elterjedt), a stresszhelyzet segti a betegsg kialakulst

Kezels/Megelzs: Kezelse nem lehetsges, a csibk Marek-oltsa segti a nem specifikus vdekezst az Onco-vrusok ellen.

 

 

Newcastle- betegsg
Jelensg/Tnet: Cskken tvgy, tompultsg, lz, lgzsi panaszok, kkes vrs taraj s toroklebeny, hasmens, grcsk, bnulsi jelensgek, a fej csavarsa, hg blsr.
Ok: ND- vrus (az orr-torok terletrl, s a blsrbl vlasztdik ki, fagyasztott baromfihsban is letben marad

Kezels/Megelzs: Kezelse nem lehetsges, megelzskppen vakcinzs ivvzzel, vagy oltssal. Bejelentsi ktelezettsg!

 

 

Fertzses bronchitis
Jelensg/Tnet: Lgzsi panaszok, tarts teljestmnycskkens
Ok: IB-vrus

Kezels/Megelzs: Megelzs: oltsi programok, a felnevels alatt (vakcinzs ivvzben), antibiotikumok a bakterilisan ksr fertzsek ellen, gygyts nem lehetsges.

 

 

Baromfihiml
Jelensg/Tnet: Szemlcsszer varasods a fej rszein, varas rteg, srga, sajtszer lerakds a csrreg, a lgcs s a ggef, hrgk nylkahrtyjn, kittott csr, khgs, tsszgs, tompuls.
Ok: Tykhiml vrus (fleg przskor kerl t a toj tarajra), vrszv rovarok is terjesztik (sznyog)
Kezels/Megelzs: Megelzs: olts a szrnyredbe (ND-l vakcinval kombinlva is), Kezels: szksgolts gyengtett vrussal
 
 

                                                          Srlsek

 

 

 

Talpfekly

A tl keskeny, les perem lrudak s a nagyom kves kifut talpfeklyt okozhat. Ha a fekly ,,megrett", azaz sztbomlik a bels szvet s a br kvl feszes s srga , a jl megtiszttott talpat steril, les pengvel enyhn felnyitjuk s kinyomkodjuk a ppes tartalmat, ill. csipesszel eltvoltjuk. A sebet ezutn jl ki kell ecsetelni jddal.

Harapsi sebek

A kismret harapsi sebeket, melyek csipkedsbl vagy kutya, macska, kbor llatok okozta srlsekbl addnak, megtiszttjuk s vrzscsillapt vatta felhelyezsvel kts alatt gygytjuk.

 Nagyobb srls esetn a beltsunkra van bzva, hogy az llatot llatorvosi kezelsre, vagy vgkssel a konyhba juttatjuk-e.

Csonttrs

Ha csonttrs lp fel, akkor a baj gyakran elhrthat a pontosan egymshoz illesztett csontok snbe raksval textil vagy br segtsgvel, fasnnel vagy plcval megerstve.

 A szilnkos trs vagy a trssel kapcsolatos nagyobb sebek tbbnyire az llatok knyszervgshoz vezetnek.

Mellcsont grbls

Ha tl korn helyezzk be az lrudakat, melyre az llatok felkapaszkodnak, az nem ritkn a mellcsont grblshez vezet. Az ilyen deformlsok azonban csontritkulsos tnetek is lehetnek. Olyan tpokat adjunk ennek megelzsre, melyek elegend mennyisg foszforsavas meszet tartalmaznak.

Elgennyesedett fartmirigy

Az ilyen gyulladsokat mind kls srlsek, mind pedig a fartmirigy elhzd nedvedzse kivlthatja, ami betegsg vagy vedls okoz.

Bleless

Legtbbszr akkor trtnik, ha a tojs mrete meghaladja a norml mretet, s a tojnak fradsgos a tojst kinyomni a klokbl. Ezltal kinyomdik a vgbl egy rsze, s az llatnak szennyezds s a cspett seb slyos srlst okozhat. Ilyen esetben a kitremked nylkahrtyt vatosan be kell kenni vazelinnel s vissza kell nyomni a vgbl nylsba. Ha mr beszennyezdtt, a kloaka terlett langyos vzzel jl le kell tiszttatni. Rvid id mlva ellenrizzk, hogy a kloka normlis helyre kerlt-e s ott maradt-e. Ha nem, vagy ez a jelensg ugyanannl az llatnl tbbszr elfordul legjobb megolds a selejtezs.

Petevezetk eless  

Nehezebb a kezelse, mint a Blelessnek. Megprblhatjuk ugyanezt a mdszert, gyakran azonban a gyors, fjdalommentes lels jobb a ktsges gygyt ksrleteknl.

Toroksrlsek

les kvek, s ms idegen testek elfogyasztsa okozza, nha n. ,,llbegyhez" vezetnek.

Begyeltmds

A begymetszst legjobb, ha llatorvos vgzi, amikor is kirti a tartalmt, jl kimossa, s a sebet sszevarrja. Begyeltmdst alkalmatlan takarmny is okozhat, csibknl pldul a tzegevs. Megprblhatjuk masszrozssal annyira fellaztani a begy tartalmt, hogy tmenjen az emsztrendszeren.

Neheztett tojsraks

 Viszonylag gyakran fordul el a fiatal tojknl a tojstermels korai stdiumban s a nagyon kicsi trpetyk tojknl. Ha az llat heves nyoms ellenre sem tudja megtojni a tojst, vatosan zsrt, vagy olajat kell kenni a tojcsbe. vatos nyomssal nha sikerl kiszedni a tojst. De ha tl nagy a tojs, az gyes kezek csipesszel t tudjk trni a tojshjat s a hjdarabokat eltvoltani, gy a folykony tojstartalom knnyen kifolyhat. Elfordul, hogy megtojik a toj, ha meleg helyre, pl. fttest kzelbe visszk.

Tolltps

Kivlthatja a kannibalizmust: zsfoltsg, szraz leveg, tl magas hmrsklet. Kevs mozgs s elfoglaltsg rvn egyfajta unalom alakul ki az llatokban, mely arra a rossz szoksra vezeti ket, hogy a nyak oldaln, a fartmirigy s a vgbl krnykn, ksbb a hason s a combokon is kihzogassk, lecspjk egyms tollait, st akr ki is tpjenek egyms brbl. Egyes tenysztk javulst rtek el magasabb fehrjetartalm takarmnnyal s bsges, vltozatos zldtakarmnnyal. Zld ktegek felakasztsa, szemestakarmny begereblyzse az alomba tovbbi lehetsg, hogy eltereljk az llatokat ettl a rossz szokstl.                            

Fejfggelkek elfagysa

Fleg a nagy kakastarjok vannak veszlyben ers fagy esetn. Megelz intzkeds a vazelinos, vagy olajos bedrzsls, klnleges hideg elleni vintzkedsek jszakra az alvrszlegben s az istll pratartalmnak cskkentse, a huzat megakadlyozsa.

 

 

 

                   A baromfi talpprna betegsge s megelzsnek mdja

 

 

A talpprna betegsg a baromfi lbvgeinek olyan gyulladsos elvltozsa, amely a lbvgek brnek a tbbnyire nem megfelel minsg alommal trtn tarts rintkezs kvetkeztben alakul ki, s rterjedhet a mlyebben elhelyezked szvetekre, st, a lb inaira, zleteire, s amely szeptikus folyamatokat idzhet el, majd mindezek kvetkeztben nveli az elhulls s a vghdi sz

A betegsget kivlt okok

1.) Krnyezeti tnyezk

Az alom brmely okbl kialakult nagy nedvessgtartalma megnveli a talpprna betegsg jelentkezsnek arnyt az llomny egyedei kztt. Az elvltozsok slyossga attl fgg, hogy az alom milyen mrtkben nedvesedett el, hogy milyen mrtkben vlt lemezess vagy ppess, milyen mrtkben kpes mg a rhullott rlk semlegestsre, illetve, hogy milyen hossz ideig tartzkodnak az egyedek a nedves, elromlott almon.A tartstechnolgiai normkat meghalad teleptsi srsg kvetkeztben az alom id eltti elhasznldsa elsegti a betegsg kialakulst, de szerepet kap a talpprna betegsg kialakulsban az alom anyaga is. A j nedvszv kpessg s megfelel vastagon tertett puhafa fogcson tartott llomnyoknl a betegsg kisebb mrtkben s kevsb slyos formban jelenik meg, mint a kevsb nedvszv s esetleg nem is szecskzott szalma almon.Az istllban elhelyezett itatk nem megfelel mszaki llapota miatt nagyobb mennyisg vz juthat az alomra, de az istll lgternek hibs, szakszertlen klimatizlsbl ereden a helyisg lgterben kialakul magas relatv pratartalom kvetkeztben is olyan mrtkben nedvesedhet el az alom, hogy ennek kvetkeztben slyos formban jelentkezhet a talpprna betegsg. Amennyiben az llomny gondozsa sorn az alom karbantartst-kezelst elhanyagoljk, a letapadt, kemny alomfellet hajlamost a betegsg kialakulsra.A madarak testslya hajlamost tnyez az elvltozsok kialakulsban, gy, azonos krlmnyek kztt a nagytest hshibrid kakasoknl, pulykabakoknl gyakoribb s slyosabb az elvltozs, mint a tykoknl, illetve pulykatojknl. A pulykknl azonban ebbl a szempontbl alig lehet a kt ivar kztt klnbsget tenni. Azt azonban meg lehet llaptani, hogy a pulykk rzkenyebbek a talpprna betegsg kialakulsra, mint a tykfaj egyedei.

2.) A takarmny sszettele

A takarmny magas szjaliszttartalma s a talpprna betegsg kialakulsa kztt sszefggs van. A szjaliszt emszthetetlen sznhidrt rszecskit felelsnek lehet tartani fkpp a pulykk talpprna betegsgrt, az ilyen takarmnyoknak az alom minsgt negatvan befolysol hatsa miatt. Az emszthetetlen sznhidrtrszecskk miatt ragacsos rlk hozztapad a talp brhez, amelynl gyulladsos folyamatokat indt meg. Azoknl az llomnyoknl azonban, amelyeknek a takarmnya hslisztet, hallisztet vagy esetleg borslisztet -- mint fehrjeforrst -- tartalmaz, a talpprna elvltozsok mrtke alacsonyabb. Az llomny brmely okbl magas ivvzfogyasztsa, ami az rlk felhgulst vltja ki s az alom elnedvesedshez vezet, nveli a talpprna betegsg kialakulsnak gyakorisgt. Ezrt a magas klium- s konyhastartalm takarmny etetst kerlni kell.

3.) A takarmny beltartalma

A biotin, a pantotensav, a niacin, a cink s a metionin, valamint a teltetlen zsrsavak hinya szerepet jtszik a talpprna betegsg kialakulsban. Egyes takarmny sszetevk, mint a bza vagy az rpa, befolysoljk a felsorolt anyagok felszvdst, s cskkentik hasznosulsukat.

A betegsg kialakulsa, tnetei

A talpprna betegsg slyos rendellenessg, amelyet a talp brnek duzzanata, hmvesztse, gyulladsos folyamatok kialakulsa, a talpprna kisebesedse, kifeklyesedse jellemez. A feklyek gyakran beterjednek a mlyebb szveti rtegekbe is, rterjedhetnek a mlyebben hzd inakra, plykra. A krnyezet fell fertzdvn szepszist, sntasgot okoznak, s gyakran olyan llapotot, amely megakadlyozza az llat mozgst. Sok rintett egyed nem kpes felvenni a takarmnyt s az ivvizet, s a teljes lesovnyods llapotban, sokszor a vrfertzs kvetkeztben elpusztul.

A betegsg kialakulsban t fokozatot lehet megklnbztetni

a) Enyhe s krlrt elvltozsok lthatk, amelyek a br hmrtegnek megvastagodsban vagy sekly feklyben nyilvnulnak meg. Ezek az elvltozsok prksds utn spontn gygyulnak.

b) Kiterjedt elvltozsok mutatkoznak, amelyekhez baktriumok (tbbnyire Staphylococcus aureus) trsulnak, aminek kvetkeztben szveti beolvadsok s hegszvet alakul ki.

c) Slyos, generalizlt fertzs jellemzi a kvetkez stdiumot, amelynek sorn az elvltozsok a mlyebb szveti rtegekbe is beterjednek

d) A folyamat krnikuss vlik, s a 3. stdiumot majdnem minden esetben ez a fzis kveti. A krokozk a kialakul hegszvetben eltokoldnak, s tbb, kisebb-nagyobb, gennyel telt reg alakul ki.

e) Ebben a stdiumban a gennyes-gyulladsos folyamat az zletekre, gyakran a csnkzletre, a csontokra s az inakra terjed.

A feklyek regt gyakran trgya tlti ki, amelynek eltvoltsa utn lehet csak az elvltozs slyossgt megtlni. Az elnedvesedett, elhasznlt almon tartott baromfillomnyban a talpprna betegsg els jelei mr nhny hetes korban kezdenek kialakulni. Az els figyelmeztet jel az ujjak vgn kialakul, a krmkre szorosan tapad, beszradt rlk-golycskk jelentkezse. Ez tbbnyire a nem megfelelen kezelt etetk krl felgylemlett rlkbl szrmazik, amely a nedves almon ragacsoss vlik, s az ujjak vgre rakdik. Az ilyen krlmnyek kztt tartott baromfi talpa is rintkezik a nedves alommal, s a talpprna betegsg kifejldse megkezddik.Az istll nem megfelel klimatizlsa miatt termszetesen idsebb nvendk-, tojstermel vagy hzllomnyoknl is megindul a folyamat. A nedves alom felpuhtja a talpprna tbbrteg, elszarusod hmszvett, mivel a hmpapillk a vzfelvtel miatt megduzzadnak, ellapulnak, s mintegy felrostozdnak. Az ilyenformn szveti szerkezetben meggyenglt hmrteg viszonylag kis mechanikai hatsokra is felreped, s az irha is srl. Az elnedvesedett alom nem kpes beszrtani a baromfi rlkt, amely nemcsak blsarat, hanem a baromfi vizelett is tartalmazza. A nedves krnyezetben az alom felletnek kmhatsa lgoss vlik. Ez a kzeg kedvez a baktriumok szaporodsnak s a talpprna srlsei elfertzdnek, kialakulnak a betegsgnek az elzekben mr emltett egyre slyosabb elvltozsokkal jr fokozatai (2. kp). A takarmny nem megfelel biotinszintje kvetkeztben kialakul talpprna betegsg krfejldse csak kismrtkben tr el a krnyezeti tnyezk kivltotta elvltozsoktl.A talp elszarusod hmjnak papilli megnylnak, s msodlagos papillkat kpeznek. A basalis hmsejtek rtege megvastagszik, de sejtjei kevesebb keratin filamentumot tartalmaznak. A sejtek kztti kapcsolat meggyenglse kvetkeztben megsznik a brnek a baktriumok behatolsa ellen vd szerepe (3. kp). A biotinhinyos takarmnyozs esetn az ersebb mechanikai hatsoknak kitett brfelleteken keresztl a krnyezetbl a krokozk bejuthatnak a szvetek kz, s fokozatosan kialakul a talpprna betegsgnek mind az t fokozata.

A talpprna betegsg kvetkezmnyei

A broilerllomnyok nevelsi ideje viszonylag rvid, s testslyuk sem akkora, hogy a talpprna betegsg slyosabb formban kialakuljon. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a nem megfelel krnyezeti krlmnyek kztt tartott broilereknl nem alakulhatnak ki olyan slyos talpprna-elvltozsok, amelyek miatt az egybknt rtkesthet csirkelbat a vghdon el kell kobozni. A csirkknl a talpprna betegsg kvetkeztben csak ritkn alakul ki olyan mrtk ltalnos betegsg, ami a slygyarapods jelents cskkenst vagy ltalnos betegsget, nagyobb elhullst okozna.A hzpulykk esetben a lbvget nem rtkestik, gy a kialakult talpprna betegsg ms megtls al esik. A hzpulyka nevelse 18-22 hetes korig tart, s az llatok testslya a nevels vgn 12-22 kg kztt van, a fajta s a nevelsi id fggvnyben. A nagy testsly s a viszonylag hossz nevelsi id kvetkeztben a sokszor mr az elnevelben megindult kros folyamat a hzlals peridusa alatt -- amenynyiben a krnyezeti felttelek nem megfelelek -- slyos talpfeklyek kialakulsba torkollik. Ennek kvetkeztben az rintett egyedek kztt a lbvg fjdalmas elvltozsa miatt sntasg, rogyadoz jrs alakul ki. Az ilyen egyedeket egszsges trsaik kiszortjk az etetk s itatk krnykrl. Az elgsges mennyisg takarmny s ivvz hinyban ezek az egyedek naprl napra gyengbbekk vlnak, majd annyira lesovnyodnak, hogy leesnek a lbukrl s elfekszenek. A talp elvltozsainak fokozatos slyosbodsa kvetkeztben a krokozk ltal kivltott gyulladsos folyamat rterjed az inakra, zletekre s esetenknt a csontokra is, st, a krokozk betrvn a keringsbe, vrfertzst is okoznak, s az llat elpusztul.
Ennek a folyamatnak a kvetkeztben jelentsen megnvekszik az elhulls, romlik az llomny slygyarapodsa, nvekszik a fajlagos takarmny felhasznlsa s -- a szeptikus folyamat miatt -- a vghdi kobzsok mrtke is. A talpprna betegsg mind a pecsenyecsirke-, mind a hzpulyka-llomnyokban jelents gazdasgi krokat okoz.A tenyszllomnyoknl elssorban a nagyobb testsly kakasok kztt alakul ki a talpprna betegsg. A fjdalmas folyamat miatt az rintett kakasok nem tudjk a kopulcit eredmnyesen vgrehajtani, illetve -- akr a fjdalom, akr gyenge testi kondcijuk, esetleg a szeptikus folyamat miatt -- egyltaln nem kopullnak, s gy az llomny termkenysge nagymrtkben romlik, mert az optimlis ivararny csak nvlegesen ll fenn.A pulykk szaportsa mestersges termkenyts tjn trtnik, de a tenyszbakok talpprna betegsge ennek ellenre is slyos beszmts al esik, mert a szeptikus folyamat rontja a sperma termkenyt kpessgt s minsgt -- elssorban az ejakultum volumennek, az ondsejt-koncentrcinak, az l sejtek arnynak s mozgsintenzitsnak cskkense, a morfolgiailag elvltozott ondsejtek megnvekedett arnya miatt.

A betegsg megelzse

Amint az a betegsg oktanbl is kitnik, a talpprna betegsg megelzsben szinte kizrlag tartstechnolgiai megoldsok jtszanak szerepet.Ezek kztt az els helyen ll az istll lgternek szakszer klimatizlsa. A baromfitarts sorn olyan istll-mikroklmt kell kialaktani, amely biztostja az istll lgterben a hmrsklet s a relatv pratartalom egyenslyt. Termszetes, hogy az istll hmrskletnek egyeznie kell a tartstechnolgiai utastsokban az adott baromfifaj kornak megfelel optimlis termelsi hmrsklettel, s a lgtr relatv pratartalmt ennek fggvnyben kell biztostani. Az istll lgterben lv, az animlis prbl vagy a klvilgbl, esetleg az alomra jutott itatvzbl szrmaz lgnedvessg csak akkor marad meg pra formjban, ha a lgtr hmrsklete nem sllyed a harmatpont al. A pra az istllbl eltvolthat, s ha a szellzs megfelel, akkor az alom elnedvesedse csak kisebb mrtk. Ha azonban a lgtr hmrsklete a harmatpont al cskken, a pra vz formjban kicsapdik, s az alom elnedvesedik. Az gy keletkezett nedvessget mr csak korltozottan lehet az istllbl eltvoltani.Az istll szellztetsnek egyik f funkcija a pra eltvoltsa a lgtrbl, ppen azrt, hogy az alom elnedvesedst megelzzk. Ennek rdekben az istll szellzst s ftst a tartstechnolgiai elrsokban megadott rtkre szksges belltani, vagyis folyamatosan gondoskodni kell a pra eltvoltsrl, hogy az alom el ne nedvesedjk. Msfell olyan szellzsi rendszert kell kialaktani, amely a beraml leveg sebessge s ramlsnak irnythatsga segtsgvel az alom szrtst is lehetv teszi.Az alom anyagnak helyes megvlasztsa is meghatroz a talpprna betegsg megelzsben. A puhafa forgcsot a baromfi a mozgsval bizonyos mrtkig kpes forgatni, s ez is az egyik oka, hogy az ilyen alom kevsb hajlamos a lemezesedsre, illetve ezt a gondozk -- mechanikusan -- is knynyebben forgatjk. A puhafa forgcs alom fellete kevsb hajlamos arra, hogy a rhullott rlktl skoss, lgygy vljon, ez ugyanis az rlk vztartalmt magba szvja, s ennek ksznheten a fellete csak szlssges hinyossgok esetn itatdik t trgyval. Ezen kvl a forgcs kicsi s finom elemekbl ll, amelyek kevsb srtik az llatok talpbrt. A baromfiistllk almozsra klnbz indokokkal alkalmazott szalma viszont alig szvja magba a nedvessget, knnyen lemezesedik, nem vagy alig kezelhet, s durva szlainl fogva srti a baromfi talpnak brt. Az esetek tbbsgben hossz szlan hagyott szalmt az llatok tmrre tapossk, gy annak kezelse nehz, sokszor lehetetlen. Knnyebb a helyzet, ha a szalmt aprra szecskzva tertik szt az istll felletn.A tartstechnolgiai utastsok az alom vastagsgt is elrjk. A megfelel vastagon, 10-15 cm-es rtegben, egyenletesen tertett alom j hszigetelst ad, s emellett megfelelen rugalmas s puha. Ennl fogva knnyedd teszi az llatok jrst. A modern hibridek nagy testslya viszonylag nagy nyomst gyakorol a kis talpfelletre, ezrt a rugalmassgt elvesztett, kemny almon a lbvgeken knnyen keletkeznek kisebb horzsolsok, amelyekbl a talpprna betegsg kialakulhat.Az istllk szakszer klimatizlsa esetn is szksg van az alom rendszeres mechanikus kezelsre. Az alom letapadst forgatssal meg lehet elzni, st a kemny fellet aprra trhet vagy porthat. Az alom forgatst kzi ervel, de pl. clszeren talaktott rotcis kapval is kis fradsggal s hatkonyan el lehet vgezni.Javtja az elromlott alom llapott, ha a felleti lemezes rteget eltvoltjk, st, vgs esetben a teljes alom eltvoltsa s az jraalmozs is megoldst jelenthet. Nem jelent viszont megoldst az n. ralmozs, mert a nagytmeg nedves alom a vkony rteg friss almot igen rvid id alatt elnedvesti.Az alom elnedvesedsnek megelzsre j hats a zeolit 50 g/ngyzetmter mennyisgben trtn rendszeres kiszrsa, a zeolit ugyanis j vz- s gzmegkt kpessggel rendelkezik. Fontos azonban megjegyezni, hogy a mr slyosan elromlott almot nem lehet rendbe hozni zeolittal.Nagy figyelmet kell fordtani arra, hogy az istllt zembiztosan mkd itatkkal lssk el, aminek biztonsgos mkdst a gondoz rendszeresen s gyakran kell hogy ellenrizze. A hibs itatt azonnal ki kell iktatni a sorbl, a hibjt mielbb ki kell javtani, s az elnedvesedett almot el kell tvoltani az istllbl.A talpprna betegsg megelzse rdekben a baromfi takarmnynak megfelel mennyisgben kell tartalmaznia biotint, pantotnsavat, niacint, kntartalm aminosavakat, teltetlen zsrsavakat s cinket. A modern hibridek teljestkpessge gyorsan vltozik, s a takarmnyok felsorolt vitamin-, nyomelem- s aminosav-tartalma gyakran nem tud lpst tartani a hibrid ignyeivel, illetve fkpp nem a fenti anyagok a talpprna betegsg megelzshez vagy kialakulsa eslyei cskkenshez szksges mennyisgeivel. Kimutattk pldul, hogy a pulykk talpprna betegsgnek elfordulsi arnya lnyegesen cskkenthet, ha takarmnyukat 300 mg/kg plusz biotinnal dstjk, az alaptakarmnyok ugyanis ennl lnyegesen kevesebbet tartalmaznak ebbl a vitaminbl. Kijelenthet, hogy a talpprna betegsg jelentkezse esetn szksges s rdemes megvizsglni a takarmny szszettelt, s azoknak az anyagoknak az arnyt, amelyek a betegsggel sszefggsbe hozhatk, meg kell emelni a takarmnyban.Nagy gondot kell fordtani arra, hogy a takarmny konyhastartalma olyan szint legyen, hogy az ne knyszertse nagymrtk ivvzfogyasztsra az llomnyt.Az lelmiszerbiztonsg kvetelmnyeinek rvnyestse miatt a takarmnyok llati eredet fehrjt nem tartalmazhatnak. A fehrjeelltst ezrt kizrlag a szjra kell alapozni, ami megnveli a ragacsos rlk megjelensnek s -- ebbl kvetkezen -- a talpprna betegsg kialakulsnak gyakorisgt. Fontos teht, hogy szjalisztet csak olyan mrtkben keverjenek a takarmnyba, amely az rlk llagt nem befolysolja htrnyosan. A talpprna betegsg kialakulsa tbb okra vezethet vissza, gy megelzsben is tbb tnyez jtszik szerepet, amelyek mindegyikre figyelemmel kell lenni a baromfinevels vesztesgeinek cskkentse rdekben.

 

 

     
Elrhetsg

Kvr Lszl

4900 Fehrgyarmat Bartk Bla t 48

Email:kover.laszlo78@freemail.hu

Mobil:06/20 274-6364

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Tartalom

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!