|
Galambok elhelyezse,tartsa
2010.03.09. 12:21
A galambok elhelyezse
A galambdc teleptsi krlmnyei:
Magyarorszgon uralkod az szak, szak-nyugati szljrs ezrt optimlis dli, dl-keleti fekvssel megpteni a dcot a huzat s a levegvel terjed betegsgek megelzse rdekben. Fontos tnyez a ms dcoktl val tvolsg. Nem elnys, ha tbb dc igen kzel van egymshoz, mert nagyobb a galambllomnyok keveredsnek a veszlye, ami fokozza a kontakt s levegvel terjed betegsgek tvitelt. A takarmnytrolk, rtek, szntfldek, erdk kzelsge is fontos azrt, mert a dcba nagyobb esllyel juthatnak fertzst kzvett rovarok (pl. alombogr, ami vrusokat, baktriumokat, gombatoxinokat kzvetthet) rgcslk (pl. gondoljunk az egr paratfuszt kzvett szerepre), vadmadarak (pl. verb, gerle, amely szintn szmos krokozt terjeszthet). Nem elhanyagolhat, hogy a szntfldeken vgzett nvnytermesztshez trsul vegyszerek hasznlata is komoly veszlyforrs, valamint a honos ragadozmadarak is sok srlst tudnak okozni. Az ilyen krnykek kzelben ptett dcoknl fel kell kszlni a tli s tavaszi zrt tarts lehetsgre, amely megfelel mret volier-rendszer ptsvel oldhat meg. A termszetes vizek, szennyvizek kzelsgnek ismerete is lnyeges egyes fertz betegsgek terjedse szempontjbl. A postagalambok bereplsi ill. a vadmadarak vonulsi tvonalai azrt fontosak, mert a vadmadarak magyarorszgi pihenhelyein leszll postagalambok olyan egzotikus betegsgekkel is fertzdhetnek, amelyek orszgunkban ismeretlenek.Dchiginiai szempontok miatt fontos tudnunk, hogy a kerti, padlstri,mellkhelyisgekre ptett dcok eltr adottsgokkal rendelkeznek. A fldre ptett kerti dcok kezelse, rendben tartsa egyszerbb, de ltalban nyirkosabb, prsabb a dc levegje, ezrt jobban kell figyelni a higinira. A padlsokon plt dcok ltalban szrazabbak, itt viszont rpgalambjaink a meleg miatt hamarabb formba lendlnek, ami a versenyszezon vgi eredmnyeinket befolysolhatja. A hmrsklet szablyozsa s a szellzs biztostsa nehezebb, a galambok kezelse krlmnyesebb (takarts, frdets, szllts), viszont kivitelezse olcsbb. A kt tipus kztti tmenetet kpezik a kerti mellkpletekre ptett dcok, amelyek az elbbi kt tpus elnyeit hordozzk.
A tetszerkezetnek h - s nedvszigetelnek, jl szellznek kell lennie, ezrt optimlis a cserpfeds, amely szellz - s vilgtcserepek hasznlatval optimlis burkolatot jelent. Fontos, hogy a falak szintn j h - s nedvszigetelek, takarthatak, ferttlenthetek legyenek (pl. megfelel a tgla vagy fa s kzetgyapot). Optimlis a rcspadozat vagy a padlftses fapadozat, amely szraz, pormentes, de megfelel a 2 cm vastag prseltlemez alkalmazsa is. A padozatra a falak szlhez 45 fokos szgben lltott 10 cm-es deszka porfogknt szolgl, amely megakadlyozza a dc levegjnek s az itatknak a porszennyezdst. Tlen ajnlott a padozat alomanyaggal val bortsa pl. borsszalmval. Csatorna alkalmazsa clszer, amelyet lombfog rcshlval kell fedni, hogy a galambok ne tudjanak beleinni. A szellzket a padozat magassgban s a tetszerkezetbe clszer pteni, hogy a megfelel oxignelltst, pormentestst s pratartalom szablyozst meg tudjuk oldani. Az ablakok feladata, hogy a maximlis fnybebocstst szolgljk, amit rednnyel vagy sttt fggnnyel clszer szablyozni. Ez fleg az zvegy mdszerrel rptet postagalambszok szmra ajnlott. Legfontosabb a galambok teleptsi srsge. Minimum 1m-t kell biztostanunk pronknt, ha ettl tbb galambot tartunk, szmthatunk az indiktorbetegsgek megjelensre. A megvilgts szempontjbl azt lehet mondani, hogy minimum az jsgolvasshoz elegend fny legyen a dcban nappal. A dc j szellzse elengedhetetlen a friss oxign ellts, pormentessg s az optimlis pratartalom szablyozsa miatt, de fontos, hogy ne legyen huzat a dcban, amit egy egyszer dohnyfst-prbval ellenrizhetnk. A galambok optimlis hignye 5-28 C kztt van, ezrt ezt tlen-nyron biztostanunk kell.
A galambhzainkat a tartott fajta ignyeihez igazodva tervezzk meg. A dcok alapmretei: belmagassg: 1.9-2.1 m, szlessg: 2-3 m, mlysg: 2-2.5 m. Fontos, hogy rendelkezznk legalbb egy volieres (volier: a dccal sszefggsben ll 2x2 cm-es lyuksrsg 5 oldal rcshl, amely a fld felszntl legalbb 0.5 m-re felemelt, a dc kijrathoz rgztett, a dccal kzel azonos mret ptmny) tenyszdccal, amelyben az rtkes tenyszegyedeket gy tudjuk elhelyezni, hogy azok szabadon jrhatnak ki a volierbe, napozhatnak, frdhetnek, prosodhatnak, viszont nem kell tartanunk a ragadozk tmadstl, a rgcslktl s a vadmadaraktl. Rendelkeznnk kell tovbb egy fiatalok dcval, amelyben rendszerint csak un. „lepkelkket” vagy lszekrnyt helyeznek el, melynek a cellamrete kb. 25x25 cm, valamint a fajta ignyeihez alkalmazkod „f” dccal. Ez pl. a rpgalambokat vagy postagalambokat tart tenysztk esetn jelentheti a versenygalambok, ezek kzl is a tojk s a hmek kln dcrszt is. Fontos lenne egy elklnt dc alkalmazsa is, ahol a kezelsre szorul, karantnozott galambokat a tbbitl elklntett helyen tudjuk tartani.
A galambhzhoz tartoz kellkek
Fszekberendezsek optimlis mrete 80x40x40 cm-es. Anyaga ltalban prseltlemezbl kszl. Almozsra megfelel a faforgcs vagy szna. A fszekflkkbe fszektnyrt kell helyezni. Ez ltalban gipszbl vagy manyagbl kszl. Ebbe a galamb maga hord fszekanyagot, ami kb. 10-15 cm-es gallyakbl ll, de mi magunk is ptolhatjuk ezt faforgccsal, sznval vagy szalmval. Az etetk szempontjbl fontos, hogy az llomny ltszmnak megfelel mret, takarthat, ferttlenthet berendezseink legyenek. Az itatk kzl a manyag itatk kevsb algsodnak, tisztthatk, dobogra helyezve kevsb szennyezdnek. Az svnyianyag-tartban vagy grittetetben az emsztshez nlklzhetetlen svnyianyagokat tudjuk folyamatosan biztostani. A frdet ednyek, amelyek mlysge legalbb 10 cm. A galambok dcbl val ki-bereplst biztost bejrk. A galambtenysztk fontos kiegszt kellkei a szllt rekeszek, amely fbl, vesszbl, fmbl, manyagbl kszlhetnek.
A galambok tartsa, gondozs
Galambtenyszts-tarts fbb elemei: Tenyszdc jellemzi: Az 1 m / pr teleptsi srsg meglte kardinlis krds a tenyszdcban, amelyben biztostanunk kell a friss levegt, megfelel mennyisg oxignt, a termszetes fny jtkony hatst. A dcnak szraznak kell lennie, amely knnyen, hatkonyan takarthat, ferttlenthet. Mindezek mellet nagyon fontos, hogy a tenyszdcban olyan fszekrendszert hozzunk ltre, amelyben tenyszgalambjaink knyelmesen fel tudjk nevelni fikikat. A 80x40x40 cm-es, kzpen s ell 2 cm-es rcsmret plckkal osztott fszekflkk jl hasznlhatk. Ezeket 4 sorban s 5 oszlopban helyezzk el. Az als fszeksor 50 cm-re legyen a fldtl. A tenyszdc elengedhetetlen tartozka a volier, ami optimlis esetben 2x2 cm-es rcsos kivitel, a fld szintjtl elemelt, a tenyszmadarak szmhoz igazod mret, knnyen ferttlenthet. Szksges egy kln dcrsz, amely a tenyszidszak kezdete eltt a prjuktl elklntett tojk szmra szolgl. Ez a dcrsz meglehetsen puritn felszereltsg, csak lkk, egy etet, egy itat s egy grittetet a tartozka. A levlasztott 28-30 napos fiatalok elhelyezsre kln dcot tartsunk.
A sikeres tenysztshez termszetesen szksg van az egszsges tenyszgalambokra, amelyeket az elz v tenysztsi tapasztalatai, valamint az vkzi ill. a tli pihenidszak alatt gyjttt tapasztalataink alapjn szelektltunk. Csak a paramyxo-vrus, szalmonellzis s himl vrus ellen vakcinzott galambokat clszer tenysztsbe fogni.
Szksg van tovbb a sajt rvnyesteni kvnt szempontjaink szerint megfogalmazott tenysztsi clokra ill. a tenysztsi tervre, amelynek ismeretben a prosts ideje alatt szakszeren, megfontoltan tudjuk irnytani a folyamatot.
A prosts optimlis ideje ltalban minden vben februr, mrcius hnapra esik.
A proztats elksztshez hozztartozik a tenyszgalambok felkszt takarmnyozsa a prosts eltti 2-4 httel, ami azt jelenti, hogy a nemek szerint kln dcban elklntett galambjaink szmra visszafogott mennyisgben, de minsgben kifogstalan takarmnyt biztostsunk. Fleg fehrjben gazdag takarmnyt etessnk (kukorica, hvelyesek, kles, cirok, olajos magvak, stb,), amit A-, D-, s B-vitaminokkal s svnyi anyagokkal egsztsnk ki, mert ezek rendkvl hatkonyan javtjk a kelsi arnyt, a fiatalok letkpessgt, valamint a tenyszgalambok is jobban brjk a nevels terheit.
Ne feledkezznk meg a tenyszdc s a fiatalok dcnak szezon eltti szigortott ferttlentsrl (perzselvel kigetni, klrmsszel kimeszelni, majd specilis ferttlent oldattal kipermetezni)!
A proztats napjn clszer az egsz napunkat a dcban tlteni. A kijellt prokat a ktrszes fszekflkkbe helyezzk el. A jl felksztett prok 4-5 nap alatt fszekre szoktathatak, a tojsraks is egy-kt nap differencival a 8-10. napon megtrtnik.
A tojsok ellenrzst felttlenl el kell vgeznnk. Klns tekintettel kell lennnk a vkony, rcsks, vrcskos, lgy hj tojsokat toj galambjainkra. Ezeket az adatokat jegyezzk fel, mert a kvetkez tenyszszezonra fontos informcikat adhatnak. A fszkket kifejezetten jl vdelmez, a kondcijukbl nem veszt galambok mindig j tenyszanyagot jelentenek.A kotls 17-18. napjn kikel fiatalok ellenrzse hasonlan fontos feladat. A kelsgyenge fiatalokat selejtezni kell.
A kikelt fikk nvekedsi erlye szinte hihetetlen, hiszen a szletskori testtmegket vlasztsi korra megharmincszorozzk! A fiatalok els tpllka a begytej, ami a behabart vajhoz hasonl llag, vitaminokban, svnyi anyagokban, fehrjkben, immunanyagokban gazdag tpllk. A fika letnek els hetben a begytej az egyetlen energia s fehrje forrsa. Ksbb mr tbb-kevsb emsztett takarmnyrszek is keverednek a begytejjel. A kisgalamb takarmnnyal val elltsban egy hetes korig fleg a tojk vesznek rszt. Ezt a feladatot a 2. httl egyre inkbb a hmek veszik t. Ez rthet is, hiszen a kthetes fikk mell a toj mr letojja a kvetkez tojs-genercit.
A tenyszgalambok vitamin s svnyianyag elltst folyamatosan biztostanunk kell. A mindig friss, tiszta ivvz is elengedhetetlen, hiszen a fikk csak a szlktl kapjk e tartalkokat.
A 28-30 napos fiatalokat kln a szmukra elksztett dcba helyezzk. Az takarmnyuk nagy mennyisgben tartalmaz aprmagokat, mert ezek zletesek s tpllak is. A fiatalok vitamin- s svnyianyag ptlsrl mindig gondoskodni kell. Elfordulhat, hogy a fiatal galambunk nehezen tanulja meg magtl, hogy hogyan kell innia az nitatbl, ezeknek a madaraknak kezdetben segtennk kell.
A galambok tli pihen idszak eltti selejtezst klnbz szempontok szerint el kell vgezni (egszsgi llapot, tenyszrtk, teljestmnyrtk, galambhz mret, tenyszllatok szma, stb.), hogy a dcban mr csak a jv genercija maradjon.
A sikeres tenyszts alapeleme a tenyszllatok s a szletett utdok nyilvntartsba vtele, trzsknyvezse. Jelenleg a galambok trzsknyvezse, a pedigr nyilvntartsa a tenyszt feladata. Az egyedi jells alapja a lbgyr, amely a galamb fajtjnak megfelel mret, zrt fm vagy manyag jelzgyr, amelyen egyedi azonost szm tallhat. Ezeket a gyrket a kt galambsz szvetsg adja ki, regisztrlja. A Magyar Postagalamb Sportszvetsg a gyrkhz tartoz, azok kdszmval megegyez szm, tulajdonjogot is igazol krtyval egytt adja ki a lbgyrket. Ezeket a jelzket a galambok 8-12 napos korban kell a galambok lbra hzni, amely a nvekeds sorn tbb mr nem tvolthat el csak a gyr maradand krosodsval, megronglsval. Tarts egyedi megjells rhet el a galambok microchip-el val elltsval is. Ezek a microchip-ek tarts hasznlat sorn sem okoznak szveti irritcit, eltvoltsuk csak mtti ton lehetsges, behelyezs utn szabad szemmel nem lthatk, nem tapinthatk, csak specilis leolvas kszlkkel azonosthatk. Hasznlatuk csak a szvetsgi gyrkkel egytt rvnyes, drgk, de a jv egyedi jellsnek eszkzei lehetnek. A naposcsibepedigr-jelzk kis szmozott alumnium lapok, amelyeket a galambok egyik szrnyredjnek brbe kell helyezni. Ezek a jelzk csak a trzsknyvi munka segdeszkzeknt hasznlhatk, az llatok szrmazsnak igazolsra nem alkalmasak, mint ahogyan a sznes fm vagy alumniumbl kszlt jelzgyrk sem. Ezen kvl szmos tenyszt alkalmaz un. nvgyrket, amely a galamb tulajdonosnak legfontosabb adatait tartalmazza (nv, cm, telefonszm, stb.)A galambok tartsa gondozsa sorn az egyik legfontosabb feladatunk a galambok optimlis takarmnyozsnak biztostsa. A takarmnyozs galambjaink lt- s termelszksgleteinek kielgtst szolglja, ezrt mind mennyisgben, mind pedig minsgben arnyban kell llnia a galambjainkkal szemben elvrt teljestmnnyel.
A galamb emsztrendszere viszonylag rvid, gy a takarmny rvid ideig van a bltraktusban, gy az emszts hatkonysga kicsi. Ezrt koncentrlt, energiban, fehrjben, zsrokban stb., gazdag j minsg, megfelel mennyisg takarmnyt ignyelnek. A bllak hasznos baktriumoknak az emsztsben betlttt pozitv szerepe dnt. A sznhidrtok a galambok szmra is elengedhetetlen energiaforrsok. A sznhidrtok mellett igen fontosak a fehrjk, amelyek az „let ptkvei”! Anyagforgalmuk jelents hormonlis kontroll alatt ll. A zsrsavak szervezetbe jutsnak jelentsgt pldzzk az esszencilis zsrsavak hinyban fellp egszsggyi problmk.
| |