Baktriumok
Paratifusz Paratfuszt salmonella baktriumok okozzk. A betegsg galambokban elssorban zletgyulladsban, blgyulladsban s szaporodsi problmkban jelentkezik. A fiatal galambok gyors elhullst is okozhatja. Idsebb galambokban nha idegrendszeri tnetekben is megnyilvnul, melyet knny sszetveszteni a paramyxovrus okozta „nyaktekergets”-sel.
A paratfusztl nehz megszabadulni, az antibiotikumos kezelsek kitisztthatjk ugyan a szervezetet, de hosszabb tv vdelmet nem adnak ellene. Ez utbbi csak az venknti vdoltsoktl vrhat. Gyorsan megjegyezve azt, hogy a vakcint nagyon krltekinten kell megvlasztani, mert gyakran rossz minsg termk is piacra kerl (vagy kerl be „zsebimport” formjban az orszgba).
Gygyszerek:
Ampicillin kapszula
Ampicillin por 7,5 g
Animox por 50 g
Baytril 10% oldat 100 ml
Cofacoli por 100 g
Colisultrix por 100 g
Enrobioflox oldat 50 ml
Furazolidon kapszula
Furazolidon por 7,5 g
Linco-Spectin por 133 g
Neo-Te-sol por 50 g
Trisulmix por 100 g
TS oldat 50 ml
Az antibiotikumos kezelst vitaminokkal kell kiegszteni. A kezels utn 4-5 napig adjunk probiotikumot
Vakcink
Chevivac- S vakcina 50 adag
Tipp:
A prosts eltt vgzett 10 napos antibiotikumos kra j hatssal lehet a termkenysgre s a fikk egszsgre is. A gygyszert clszer rezisztenciavizsglat alapjn clzottan kivlasztani. Ennek hinyban jelenleg az amoxicillines kezelstl vrhat j eredmny, amely rban is elfogadhat. Szintn j hats a spectinomicines kezels, akr lincomycinnel kombinlva is. Enrofloxacinos kezels a tenyszidszakban nem javasolt.
Coli
E. coli (Escherichia coli) baktriumok ltalban a galamb blcsatornjnak rtalmatlan laki. Ha azonban valamely okbl ezek a baktriumok tlszaporodnak, slyos hasmenst, a vrramba kerlve pedig hallos kimenetel megbetegedseket okozhatnak.
Egyik legjellemzbb megnyilvnulsuk, amikor az adenovrussal fertztt fiatal galambokat tmadjk meg msodlagosan. Ilyenkor, kezels hinyban, a hasmenssel slyosbtott betegsg a fiatalok kztt akr szz szzalkos elhullsi arnnyal is jrhat!
Gygyszerei:
Ampicillin kapszula
Ampicillin por 7,5 g
Animox por 50 g
Baytril 10% oldat 100 ml
Cofacoli por 100 g
Colisultrix por 100 g
Enrobioflox oldat 50 ml
Furazolidon kapszula
Furazolidon por 7,5 g
Linco-Spectin por 133 g
Neo-Te-sol por 50 g
Trisulmix por 100 g
TS oldat 50 ml
Az antibiotikumos kezelst vitaminokkal kell kiegsztnei. A kezels utn 4-5 napig adjunk probiotikumot.
Ornitzis
Baktrium okozta emberre is veszlyes fertz betegsg,amely elssorban lgti tnetekben nyilvnul meg:(egy szemre korltozd)knnyezs,fejrzs,tsszgs,orrfolys,lihegs.ltalban jl kezelhet antibiotikumokkal, vagy ezek kombinciival, de a teljes gygyulshoz egy hnapos kezels szksges. A pr napos kezelsek visszaszortjk ugyan a tneteket, de a krokozt nem tiszttjk ki a szervezetbl, gy a betegsg llandan kijul.
Kiegszt kezelsknt lgt-tiszttk s immunerstk adsa ajnlatos.
A galambsz elssorban nagy mennyisg fertztt por bellegzse tjn fertzdhet. Ezrt hasznljunk egy egyszer arcvd (gz)maszkot, ha porral jr munkt vgznk a dcban.
Gygyszerei:
Anidox por 50 g
Anitetra por 50 g
Baytril 10 % oldat 100 ml
Chlortetracyclin kapszula
Chlortetracyclin por 7,5 g
Doxyvit 100 por 10 g
Enrobioflox oldat 50 ml
Tylosin por 7,5 g
Tylosin 75% por 133 g
Az antibiotikumos kezelst ki kell egszteni vitaminokkal s probiotikumokkal
Utbbiakat ltalban az antibiotikumok utn adjuk, de vannak kivtelek – ilyen pldul az ornitzis kezelse, annak hossz volta miatt.
Tipp:
Az ornitzist okoz chlamydia baktriumot felntt galambok tnetmentesen horgozhatjk. ltalban jonnan beszerzett, tnetmentesen hordoz, de a krokozkat rt galambok belltsval szoks befertzni a dcot. Annl is inkbb, mivel az j helyre kerlt galamb stressz al kerl, immunrendszere legyengl, s a krokozkat nagy szmban kezdi rteni
Mikoplazmzis
Az ornitzishoz hasonl tnetekben megnyilvnul betegsg. Fellpse ltalban valamilyen dchiginiai hibt jelez, pl. huzat, vagy ellenkezleg, az elgtelen lgcsere miatti ammnia-feldsuls a levegben.
Antibiotikumok kezelsre jl reagl, de a kezelssel prhuzamosan a hajlamost tnyezt pl. a huzatot is ki kell kszblnnk.
Gygyszerei:
Anidox por 50 g
Anitetra por 50 g
Baytril 10 % oldat 100 ml
Chlortetracyclin kapszula
Chlortetracyclin por 7,5 g
Doxyvit 100 por 10 g
Enrobioflox oldat 50 ml
Linco-Spectin por 150 g
Szulfanin por 50 g
Tylosin por 7,5 g
Tylosin 75% por 133 g
Az antibiotikumos kezelst ki kell egszteni vitaminokkal. A kezels utn nhny napig adjunk probiotikumot
Tipp:
Versenyidszakban vagy killtsi idszakban j hats lehet a hrom hetenknt elvgzett hrom napos antibiotikumos kezels, elssorban kombinciban: pl. doxicyclin + tylan + chlortetracyclin.
Vrusok
Paramyxovrus
A galambok paramyxovrus okozta, a kznapi szhasznlatban nyaktekergetsnek vagy kliknak nevezett krkpe ersen raglyos fertz betegsg, mely haznkban is szles krben elterjedt. A galamb paramyxovrus knnyen terjed llomnyrl llomnyra, s fogkony (nem oltott) llomnyon bell nagyszm egyedet kpes megbetegteni. Elssorban a fiatalok kztt nagy szzalkban okozhat elhullst.
Jellemzje a hossz lappangsi id. A fertzstl az els tnetek jelentkezsig akr hat ht is eltelhet, de lertak mr tizenkt hetes lappangsi idt is! Ez a tny a karantnozs idejt hrom hnapra nyjtan, ami betarthatatlan. Ebbl a szempontbl is elengedhetetlen teht az llomnyok rendszeres vakcinzsa.
A vrus krttelvel leggyakrabban azokban a postagalamb-llomnyokban tallkozhatunk, ahol a fiatal galambokat nem vakcinzzk le idben. A versenyekrl hazatr idsebb galambok hazaviszik a vrust, s a vdtelen fiatal korosztlyt megfertzik, nagyszm elhullst okozva ezzel kzttk.
Tnetek:
Legjellemzbbek az idegrendszeri tnetek, a betegsg kznapi elnevezse is innen ered. A galambok feje remeg, nyakukat furcsn tekergetik, nha annyira eltekerik, hogy a fejk tetejt fordtjk a talaj fel. Mozgsuk rendezetlen, sokszor vgeznek forgmozgsokat, tmolyognak, dlnglnek, htrafel felbukfenceznek.
Msik f jellemz tnet a vzszer, nagy mennyisg, sokszor szinte folyamatosan rl "hasmens", amitl a ketrec padlja olyan, mintha fellocsoltk volna. A vzszer folyadk nem a belekbl szrmazik, vagyis nem beszlhetnk valdi hasmensrl. A nagymennyisg folyadk a megtmadott veskbl szrmazik. A nagymennyisg vzvesztst fokozott szomjsg ksri, mely gyakori vzivsban jelentkezik - mr amennyiben a galambok kpesek vizet felvenni. Ha nem, hamarosan kiszradnak s elhullanak.
A megfigyelsek szerint az esetek tbbsgben mindkt tnetegyttes megfigyelhet, lertak azonban szmos olyan esetet is, amelyekben hinyzott az egyik tnet.
Gygykezels:
Oltatlan llomnyban a beteg galambokat ki kell irtani vagy el kell klnteni, s az sszes galambot azonnal vakcinzni kell, llapotuktl fggen itatsos vagy oltsos ksztmnnyel. (A mr slyos tneteket mutat galambok tbbsge is tllhet, de teljes felplsk - s polsuk - hnapokat vehet ignybe.) A lefolys rendszerint nagy folyadkvesztssel jr, ezrt a kirl vzoldkony vitaminok s svnyi anyagok ptlsrl folyamatosan gondoskodni kell.
Megelzs:
Eredmnyes vdekezs a vrus ellen rendszeres vakcinzsok nlkl gyakorlatilag kivitelezhetetlen. ltalnossgban elmondhat, hogy a minimlis vdekezsi szint a mr oltott idsebb galambok legalbb venknti egyszeri emlkeztet jraoltsa, illetve a mg nem oltott fiatalok minl korbbi ktszeri vakcinzsa. A fiatal galambok 3 hetes koruktl vakcinzhatk legkorbban. Az idsebb galambok ves ismtl oltst a ks szi vagy tli hnapokban, a vedls utn, de mg hetekkel a prosts eltt clszer elvgezni.
Vakcink:
Cevac New oltanyag 40 adag
Cevac New L itatsos vakcina 200 adag
Nobilis Newcavac oltanyag 1.000 adag
Nobilis Paramyxo P201 oltanyag 80 adag
Vitapest itatsos vakcina 1.000 adag
Circovrus(galamb-aids)
jkelet, sok helyen mg fel nem ismert, nagy jelentsg problmrl van sz.
A circovrus a szervezet immunrendszert tmadja meg, hasonlan az emberi AIDS-et okoz HIV vrushoz. A legyengtett immunrendszer ezutn mr nem tudja eredmnyesen felvenni a harcot a tbbi krokozval szemben sem, gy a circovrussal fertztt egyedet elvileg brmilyen krokoz knnyen megbetegtheti, st, egybknt rtalmatlan mikrobk is megtmadhatjk.
A vrus elssorban a fiatal, egy ven aluli korosztlyra veszlyes. A circovrusos fertzttsget nehz a galambllomnyban felismerni, mivel a tnetek rendkvl szles skln mozognak, elssorban attl fggen, milyen egyb krokozk trsulnak msodlagosan a fertzshez. Circovrus krttelre kell gondolnunk, ha a dcban rvid idn bell tbbfajta betegsg ti fel a fejt, s klnsen gyans a dolog, ha ez a fiatal galambok krben jellemz.
Mivel a vrusra nem hat antibiotikum, kzvetlenl nem tudunk fellpni a krokoz ellen. Legfontosabb dolog a galambok optimlis elltsa, ltalnos erstse, a megfelel vitaminadagols, az immunrendszer minden lehetsges mdon val tmogatsa. jabban hasznlatos, s rvid id alatt pozitv visszhangokat kivlt, ezrt kln kiemelend hatanyag a dimetilglicin - Vetri-DMG. Utasts szerinti hasznlata mr sok, remnytelennek ltsz esetben segtett.
Ksztmnyek:
Vetri-DMG 30 ml
Livimun 300 ml
immunglobulinok
vitaminok
Trekedni kell arra, hogy szigor jrvnyvdelmi intzkedsekkel a fiatal madarak fertzdst legalbb addig meggtoljuk, amg megkapjk a legfontosabb vdoltsokat, hiszen egy esetleges circovrusos befertzds utn mr hiba vakcinzzuk ket a tbbi betegsg ellen. Ezrt a paramyxovrus elleni els oltst a lehet legkorbban, mr 3 hetes letkorban el kell vgezni! A paratyphus ellen elvileg 4 hetes kortl olthatunk, de ez termszetesen egyb tnyezktl is fgg, tbbek kztt a paramyxovrus elleni vakcinzs idpontjtl.
A circovrusok ltalban nagy ellenllkpessggel rendelkeznek a hvel s a klnbz ferttlentszerekkel szemben, gy a klvilgon val megsemmistsk is nagy odafigyelst ignyel.
Galambhiml(pox) Terjedst segti rendkvli ellenllkpessge, mivel - ellenttben a legtbb vrussal - a szervezetbl kikerlve a klvilgon tbb ven, st, vtizeden (!) keresztl is fertzkpes maradhat. Radsul az ghajlat melegedsvel vrl vre n az zeltlbak mennyisge krnyezetnkben, ezrt szmthatunk r, hogy az zeltlbak terjesztette betegsgek – mint amilyen a himl is – gyakorisga ersen nni fog.
A vrus jellemzen a hmsejteket tmadja meg a br vagy a nylkahrtya felsznn. Br nem hatol tlsgosan mlyre, mgis slyos elvltozsok kivltja lehet, mivel utat nyit ms, mlyebbre hatolni kpes krokoznak, pldul gennykelt baktriumoknak. Ezek a himlvrussal egytt mr olyan krttelre kpesek, amelyek az llat elhullshoz is vezethetnek.
Ha a vrus a szjreg nylkahrtyjt tmadja meg, enyhbb helyi tnetek mellett is a tpllkfelvtel fjdalmassga slyos fok legyenglshez, lesovnyodshoz vezethet. A fertzssel egyidejleg fennll A-vitamin hiny nagyban slyosbthatja a kialakul tneteket. A vrus ritkn ugyan, de betrhet a vrramba is, ilyenkor lzas llapotot, levertsget, majd pr napon bell elhullst okoz.
Gygykezels:
Az elvltozott terleteket naponta ktszer jdos oldattal ecsetelgetjk, a jdos kezels mellett alkalmazzunk helyileg antibiotikum-tartalm kencst is. Slyos, kiterjedt gennyeseds esetn szksg lehet ltalnos antibiotikumos kezelsre, de erre ritkn szokott sor kerlni.
A szjnylkahrtya elvltozsainl hasonl mdon jrhatunk el, azzal a klnbsggel, hogy ilyenkor a jdoldatot t-tzszeresre hgtva kell alkalmazni.
Ne feledkezznk meg a madarak megfelel immunerstsrl, illetve vitaminelltsrl sem. Ilyenkor kiemelten fontos a megfelel mennyisg, hmvd hats A-vitamin bevitele a szervezetbe. Adagolsval vigyzzunk, mert raktrozd vitamin lvn tladagolhat, s gy ellenkez hatst vlthat ki: a hmszvet tlzott szarusodst s gy a folyamat slyosbodst okozhatja!
Ksztmnyek ecsetelsre:
Betadine oldat
A-vitamin tartalm ksztmnyek:
Chicktonik oldat
Fokhagymaolaj A D3 E vitaminokkal
Gervit-w oldat
Jolovit oldat 100 ml
Promotor por 100 g
Megelzs:
Himl ellen legkorbban 5 hetes letkorban vakcinzhatk a galambok. Himloltskor az llomny minden egyedt oltani kell.
Sajnos, jelenleg semmilyen himl elleni vakcina nem kaphat haznkban.
Galambherpesz A fiatal korosztly vrus okozta betegsge, jellemzen a msodik s a hatodik hnapos letkor kztt jelentkezik.
Heveny esetben slyos kthrtya-gyullads, ers, savs orrfolys figyelhet meg, garatgyulladssal ksrve, mindehhez legtbbszr hasmens is trsul. A betegek fradkonyak, gubbasztanak, s 3-4 napon bell elpusztulnak. Elhzdbb esetekben a vrus megtmadja az alsbb lgutakat is, melynek nehzlgzs a tnete. Krosodhat a mj s a hasnylmirigy is, ekkor a betegek hamar lesovnyodnak s elhullanak.
Ritkn idegrendszeri tnetek – reszkets, knyszermozgsok - is jelentkezhetnek.
A herpesvrus utat nyithat msodlagosan tmad krokozknak, a leggyakrabban mycoplasmknak, salmonellknak, nem ritkn a trichomonasoknak is. Ekkor a tnetek ennek megfelelen varildnak.
A vrusra kzvetlenl nem tudunk hatni. Fontos a mr megbetegedett galambok vitaminokkal, immunerstkkel val elltsa, illetve a msodlagosan jelentkez krokozk megfelel gygyszerrel val visszaszortsa.
Ksztmnyek:
Vetri-DMG 30 ml
Livimun 300 ml
immunglobulinok
vitaminok
Msodlagosan tmad baktriumok esetn a tneteknek megfelel, de a szervezetet kml antibiotikumokat adjunk a galamboknak.
Megelzs:
A tenyszidszak eltt s alatt vitaminok, aminosavak s immunerstk rendszeres adsval rhetjk el azt, hogy a toj ltal rakott tenysztojs minl nagyobb mennyisgben tartalmazzon ellenanyagot. A magasabb szletskori ellenanyagszint nagyobb biztonsggal s hosszabb ideig vdi a klnbz fertz betegsgektl a fikt.
Parazitk
Srgagomb-betegsg(tricho, trichomonas)
Egysejt, nll mozgsra kpes parazita okozza. Igen elterjedt a galambok kztt,szinte mindegyik egyed hordozza ket, de lthat betegsget ehhez kpest viszonylag ritkn okoz. A fikk a szlk begyteje ltal fertzdnek. Egy ilyen enyhe fertzds hasznos, mivel ez biztostja, hogy a fika kialakthassa sajt vdelmt a krokoz ellen. Ha azonban a begytejben tl sok a trichomonas, akkor a fika megbetegszik s kezels hjn gyorsan el is pusztulhat.
Idsebb korban elssorban verseny- s szllgalamboknl okozhat problmt, teljestmnycskkens formjban, melynek oka sokszor rejtve marad. Annl is inkbb, mivel az utbbi idben egyre ritkbban jelenik meg a torokban a klasszikus srga gomb, az esetek mindssze 10-15%-ban ltunk mr csak ilyet.
Tippek:
Ha elz vben volt problmnk a trichomonassal, a prosts eltt clszer egy tisztt kezelst vgezni. Ezzel azonban ne essnk tlzsba: egy kevs krokoz maradjon a szlk szervezetben, hogy t tudjk adni azt a begytejjel a fiataloknak.
Versenyidszakban szksg esetn minden harmadik hten kezeljnk tricho ellen.
Ha nem ml, antibiotikumokra se reagl lgzszervi tnetek vannak az llomnyban, mindig gondoljunk a tricho jelenltre is!
Kokcidzis(coccidiosis)
A kokcdiumok egysejt parazitk, a galambok blrendszerben lnek. Szaporodsuk folyamn krostjk a blfalat, abban vrzseket okozva, amely igen slyos fok is lehet.
A beteg galamb gubbaszt, tolla borzolt, a blsr sokszor barns, habos, slyos esetben akr vres is lehet. Jellemzen inkbb a fiatal, nvendk korosztly betegsge, de akrmelyik letkorban okozhat teljestmnycskkenst, slyosabb esetben hallt is.
Megelzsben fontos szerepet jtszik a megfelel dchiginia, mivel a krnyezetbe kikerl s napokig ott marad blsrban tud fertzkpes alakot kpezni az lskd, melyhez kedvez a nedves krnyezet.
Tipp:
Ha problmnk volt az elz vekben a kokcdizissal, egy darabig clszer legalbb kt-hrom havonta kezelni ellene az egsz llomnyt.